دستگاه فرز CNC

شرکت منشور سیمین با بهره گیری از سالها تجربه در طراحی و ساخت دستگاه های برش لیزر CNC و ماشین افزار فرز CNC سه محور حضوری چشمگیر در صنعت کشور داشته و گام های موثری در نیل به خودکفایی و ارتقاء توان صنعتی پیشرفته در این راستا را دارا می باشد. محصولات این شرکت به صورت صد در صد بومی طراحی مطابق آخرین استانداردهای جهان طراحی و ساخته شده است. محصولات ساخت این شرکت در حال حاضر در چندین واحد صنعتی به صورت فعال و موثر مشغول به کار می باشد. ضمن اینکه سیستم R & D شرکت به طور مداوم در حال انجام تحقیقات بهینه سازی و ارتقاء کیفی محصولات خود می باشد.

Example blog post alt


دستگاه CNC چیست ؟

CNC مخفف computer numerical control می باشد در ایران این ماشین ها CNC خالی خوانده میشوند ولی نام آنها به فارسی ماشین های (دستگاه های ) كنترل عددی ترجمه می شود . نسل اول این دستگاه ها NC ها بوده اند یعنی كامپیوتر را نداشته است و دستگاه طبق منطقی خاص دستورات را درك می كرده مثلا با استفاده از كارت های پانچ شده .

به عنوان مثال در دستگاه تراش برای دستور پیشروی بدین صورت عمل می شود كه قسمت ساپورت دستگاه را بوسیله دسته چرخان به جلو میبریم در ماشین های NC این كار توسط یك سری دستورات پانچ شده بر روی نوار پانچ صورت می گرفت در دستگاه CNC امروزی اینكار توسط یك كد صورت می گیرد . پس یك دستگاه CNC عملا همان دستگاه دستی ساده می باشد كه قابلیت فرمان پذیری از طریق كد ها و منطق ریاضیاتی را دارد در این دستگاه حضور كاربر (اپراتور) برای كار با دستگاه محدود به ایستادن این فرد پشت بخش كنترل كننده دستگاه می باشد و نوشتن برنامه های حركتی آنهم فقط برای یكبار ، دیگر دستگاه این عمل را بصورت خودكار هر چند بار كه بخواهیم تكرار می نمایدالبته بدون حضور كاربر .

Example blog post alt

بدنه این دستگاه تقریبا شبیه دستگاه های دستی می باشند یک CNC فرز عملا همان بدنه سخت افزاری فرز دستی را دارد همینطور برای CNC تراش و CNC سنگ و ... تنها تفاوت اضافه شدن بخش كنترل گر میباشد (البته این تفاوت بصورت عام می باشد ولی به صورت خاص مطمئنا بخش الكترونیكی هم تغییر كرده است ) اما بخش كنترلگر ،این بخش ،بخش اصلی یك دستگاه CNC می باشد در صنعت این بخش با نام كنترلر CONTROLER خوانده می شود یك دستگاه CNC از هر نوع (تراش،فرز ،سنگ،ابزار تیز كن،تزریق ،پرس ،و...)بیشتربا نوع كنترلرش شناخته شده است مطمئنا آموزشی كه به افراد داده میشود در اصل براساس كنترلر این دستگا ه ها می باشد